CBD a glaukóm

About the author : admin

Glaukóm bol jedným z prvých ochorení, na ktoré sa začala predpisovať medicínska marihuana. Už 70-tych rokoch bolo známe, že fajčenie marihuany má pozitívny vplyv na tento vážny očný problém, ktorý bez liečby môže spôsobiť slepotu. Postupom času vedci prišli na to, ktoré komponenty kanabisu sú najefektívnejšie a bez nežiadúcich vedľajších účinkov. Tým najideálnejším komponentom bolo CBG. Čítajte ďalej a dozviete sa, akým spôsobom pomáha CBG pri liečbe glaukómu.

Čo je glaukóm a aké sú jeho príznaky?

Glaukóm, známy tiež ako zelený zákal, je očné ochorenie, pri ktorom v dôsledku zvýšeného vnútroočného tlaku dochádza k poškodeniu zrakového nervu. Úlohou zrakového nervu je prenášať obraz z oka do mozgu. Po jeho poškodení a následnom odumieraní dochádza k zhoršeniu zraku. Bez liečby môže viesť až k úplnej strate zraku. 

Existuje niekoľko typov glaukómu:

  • primárny glaukóm s otvoreným uhlom – vyvíja sa dlhodobo a prvé fázy sú bezpríznakové, neskôr sa začne prejavovať zúžením zorného poľa či objavovaním farebných prstencov pri pohľade do svetla
  • primárny glaukóm s uzavretým uhlom – ide o akútny stav, ktorý sa prejavuje tzv. glaukómovým záchvatom, kedy dočasne dôjde k strate zraku, ktorá je sprevádzaná bolesťou hlavy a očí, začervenaním očí a nevoľnosťou
  • sekundárny glaukóm – vzniká následkom iného ochorenia, po úraze alebo ako dôsledok vedľajšieho účinku niektorých liekov
  • normotenzný glaukóm – vzniká napriek normálnemu či zníženému vnútroočnému tlaku
  • vrodený glaukóm – vzniká v dôsledku dedičnosti, kedy sa v prípade, že niekto z blízkej rodiny má zelený zákal, môže stať, že ho bude mať aj jeho dieťa

Bez ohľadu na to, o ktorý typ sa jedná, dôležitá je včasná diagnóza a liečba. Z tohto dôvodu by mali najmä rizikový pacienti chodiť na každoročné preventívne prehliadky k očnému lekárovi. Do rizikovej skupiny patria diabetici, ľudia nad 65 rokov, tí, u ktorých sa glaukóm vyskytuje v rodine a tiež ľudia s chronickým zápalom očí.

Ako pomáha CBG pri liečbe glaukómu?

CBG (kanabigerol) je jedným z kanabinoidov nachádzajúcich sa v konope. Zatiaľ o ňom vieme menej, než o známejšom kanabinoide CBD, ale tiež sa u neho postupne potvrdzuje viac a viac pozitívnych účinkov. 

V prípade glaukómu je nesmierne užitočný tzv. vazodilatačný účinok CBG. Inými slovami, CBG pomáha rozširovať cievy a tým zlepšovať prietok krvi a ďalších tekutín v tele. Pri glaukóme sa v oku nahromadí tekutina, ktorá spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku, ktorý po čase poškodí zrakový nerv. CBG reaguje s receptormi endokanabinoidného systému v našom tele, pomáha odviesť nahromadenú tekutinu a znižuje tak vnútroočný tlak.

Touto problematikou sa zaoberalo niekoľko starších štúdií. Jednou z nich je štúdia z roku 1990, ktorá sa zamerala na skúmanie účinku očných kvapiek s kanabinoidmi CBG a THC na mačky a potkany s glaukómom. Štúdia zistila, že vnútroočný tlak sa vďaka týmto kvapkám znížil o 4 až 7 mm Hg. Problém, s ktorým sa však vedci potýkali bol, že THC u týchto zvierat vyvolávalo omámenie, kvôli svojim psychoaktívnym účinkom. CBG naopak tieto psychoaktívne účinky nemalo, takže prinášalo len požadovaný efekt, tj. zlepšenie prietoku tekutín a zníženie vnútroočného tlaku. Záverom štúdie teda bolo, že CBG a pridružené kanabinoidy majú značný potenciál pomáhať pri liečbe glaukómu.

Môže nám s glaukómom pomôcť aj CBG olej?

Vo vyššie spomínanej štúdii vedci použili očné kvapky s kanabinoidmi. Tento fakt môže vyvolať dojem, že na to, aby CBG fungovalo, musí byť aplikované priamo na problematické miesto. Endokanabinoidný systém však prechádza celým naším telom a je prepojený aj s ďalšími systémami v našom tele. Konzumácia CBG oleja tak môže byť veľmi podobne účinná, ako očné kvapky. Napokon, účinným sa preukázalo aj fajčenie medicínskej marihuany, čo je ďalší zo spôsobov, ako CBG na očný glaukóm užívať. Samozrejme nie vo forme marihuany, ktorá je u nás nelegálna, ale napríklad formou CBG elektronických cigariet.

Napriek všetkým týmto pozitívnym zisteniam je dôležité, aby ste v prípade problémov so zrakom najprv konzultovali svoj stav s očným lekárom. V prípade užívania liekov na predpis sa tiež uistite, že nemajú žiadnu kontraindikáciu s CBG. 

Leave A Comment