CBG a stafylokoková infekcia

About the author : admin

CBG alebo kanabigerol je jedným z mnohých kanabinoidov nachádzajúcich sa v konope. Podobne ako CBD, aj CBG má okrem iného antibakteriálne, protizápalové a upokojujúce účinky. Nedávna štúdia z McMaster University však potvrdila ďalšiu unikátnu vlastnosť kanabinoidov. A to, že pomáhajú v boji s MRSA (stafylokok rezistentný na antibiotiká). Najúčinnejší je pritom práve kanabinoid CBG.

Čo je MRSA?

MRSA je skratka z anglického názvu Methicillin-resistant Staphylococcus aureus, ktorý je u nás bežne známy ako Zlatý stafylokok. Je to kmeň stafylokokovej infekcia, ktorá je rezistentná na antibiotiká. Z tohto dôvodu je veľmi nebezpečná, najmä pre ľudí, ktorí majú oslabenú imunitu. 

Až 5 zo 100 ľudí môže byť nositeľmi MRSA, pričom problém sa u nich nemusí vôbec prejaviť. Stafylokoková infekcia sa rozšíri až vtedy, keď sa oslabí imunitný systém, napr. počas choroby, alebo sa môže dostať do rán ak došlo k úrazu, či dokonca aj počas operácie v nemocnici. 

Keď sa MRSA rozšíri začne doslova ničiť tkanivo, s ktorým príde do kontaktu. Na koži môže spôsobiť hnisavé a boľavé hrčky, v pľúcach vytvára diery a dostane sa dokonca aj do kostí. Táto choroba je v niektorých prípadoch smrteľná a je ťažké ju vyliečiť. 

Aké účinky má CBG na MRSA?

Jedným z dôvodov, prečo je MRSA tak ťažké liečiť, je tzv. biofilm, ktorý si vytvárajú bunky baktérií, aby sa chránili. Tento biofilm funguje ako akýsi štít. CBG zabraňuje tvorbe tohto štítu a zároveň dokáže zničiť už existujúci štít.

Kanabinoidy tiež napomáhajú správnemu fungovaniu imunitného systému, čím sa boj proti stafylokokovej infekcii stáva ešte efektívnejším.

Čo hovorí štúdia?

Štúdia z McMaster University má síce veľmi sľubné výsledky, ale ešte stále je na čom zapracovať. Testovanie zatiaľ úspešne prebehlo na myšiach, problematické však môže byť dávkovanie CBG u ľudí. Podľa zistení vedcov je najviac účinná dávka 100 mg/kg. U pár gramových myšiek to nevyzerá byť veľa, ale keď si zoberieme priemerného cca 80 kg človeka, je to obrovská dávka CBG. 

Výskum sa tiež musí ešte zamerať na najlepší spôsob podávania CBG pri MRSA. V prípade štúdie na myšiach bola táto látka podávaná injekčne, avšak u ľudí sa kanabinoidy takto nepodávajú. Najbežnejšie spôsoby užívania CBD a CBG sú formou jedlých doplnkov, olejov, krémov či fajčením. 

Ešte potrvá, kým sa vychytajú všetky muchy, aby bolo možné CBG schváliť ako liek na stafylokokovú infekciu, avšak ako doplnok k zatiaľ dostupnej liečbe môže byť tiež veľmi prospešný. 

Leave A Comment