
About the author : admin
Endokanabinoidný systém bol len donedávna úplnou neznámou. Bol objavený v 90-tych rokoch a odvtedy sa neustále skúma jeho úloha v ľudskom tele. Na čo teda slúži a čo o ňom zatiaľ vieme?
Čo je endokanabinoidný systém?
Endogénny kanabinoidný systém, skrátene ECS (z angličtiny endocannabinoid system), je súčasťou tela mnohých živočíchov. Svoj názov dostal spojením slov “endogénny” (skrátene endo), čo znamená, že ide o niečo vznikajúce vo vnútri organizmu. A slova “kanabinoid”, čo je zase látka nachádzajúca sa prevažne v konope, a ktorá interaguje s kanabiodnými receptormi v tele.
Rozlišujeme dva druhy kanabinoidov:
- endogénne kanabinoidy – nachádzajú sa prirodzene v ľudskom tele, pomáhajú regulovať niektoré funkcie, ako chuť do jedla, nálada a majú vplyv aj na spánok (dva najznámejšie endokanabinoidy sú anandamid a 2-arachidonoylglycerol, skrátene 2-AG)
- exogénne kanabinoidy – nachádzajú sa mimo ľudské telo, konkrétne najmä v rastlinách konope, a po ich požití pôsobia na endokanabinoidný systém (medzi najznámejšie exokanabinoidy patria CBD, THC a CBG)
Viac o kanabinoidoch a ich účinku na ľudské zdravie sa dočítate TU.
ECS spolupracuje aj s ostatnými systémami v ľudskom tele a podľa doterajších zistení má za úlohu udržiavať homeostázu, tj. stabilné vnútorné prostredie napriek výkyvom vo vonkajšom prostredí.
ECS vplýva aj na:
- náladu
- pamäť
- spánok
- motorické funkcie
- chuť do jedla
- reprodukciu
- funkciu pečene
- nervové funkcie
- a ďalšie
Receptory endokanabinoidného systému
Tak, ako máme vo svojom tele čuchové či hmatové receptory, máme aj receptory reagujúce na kanabinoidy. Rozdelené sú do dvoch skupín – receptory CB1 a CB2. Tieto receptory sa nachádzajú na rôznych miestach v tele, niekde dokonca oba súčasne, a keď sú stimulované, podnecujú rôzne fyziologické procesy. Vedci sa domnievajú, že môže existovať ešte aj tretia skupina kanabinoidných receptorov, ktorá zatiaľ nebola objavená.
Receptory CB1
- nachádzajú sa prevažne v centrálnom nervovom systéme, gastrointestinálnom trakte, svaloch a reprodukčných orgánoch
- kanabinoidy sa môžu viazať na CB1 a tlmiť tak bolesť nervového pôvodu
- interagujú s CBD (kanabidiol), THC (tetrahydrokanabinol), CBG (kanabigerol), CBN (kanabinol)
Receptory CB2
- nachádzajú sa prevažne v periférnom nervovom systéme, najmä v imunitných bunkách, taktiež v koži a kostiach
- kanabinoidy sa môžu viazať na CB2 a zmierniť prebiehajúci zápal v tele
- interagujú s CBD, THC, CBG, CBN, CBC (kanabichromén)
Klinická nedostatočnosť endokanabinoidov
Podľa odborníkov môžu niektoré zdravotné problémy u ľudí súvisieť s nedostatkom endokanabinoidov. CECD (skratka z anglického názvu clinical endocannabinoid deficiency) by tak mohla byť príčinou napríklad migrény, fibromyalgie či syndrómu dráždivého čreva. Tieto diagnózy sa momentálne skúmajú v súvislosti s nesprávnou funkciou ECS. Či to tak naozaj je však zistíme, až keď sa spravia potrebné štúdie.